ফটাঢোল

মূল: গৰমৰ বিৰুদ্ধে বতৰ বিজ্ঞান মন্ত্ৰীৰ বক্তব্য ,বীৰেন্দ্ৰ জৈন :অনুবাদ-দিম্পল কলিতা

সন্মানীয় সদস্যসকলক শান্ত কৰক, আমি আশ্বাস দিছো যে চৰকাৰে কিয় গৰম হৈ পৰিছে তাৰ পুংখানুপুংখ তদন্ত কৰিব। সূৰ্য্যৰ বাবেই পৰি আছে নে তাত কোনো বিদেশী হাত আছে। প্ৰথমে আমি চাব লাগিব যে সঁচাকৈয়ে গৰম হৈ আহিছে নে আমাৰ সন্মানীয় সদস্যজনে কিছু বিভ্ৰান্তি পাইছে, আটাইবোৰৰ পিছতো আমি ঘৰে অট্টালিকালৈ আৰু গাড়ীৰ পৰা চকী-গাড়ীলৈ যোৱাৰ সময়ত আমাৰ সন্মানীয় সদস্যজন কেনেকৈ গৰমৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিছিল Till now everything has এ চি কৰা হৈছে আৰু যাৰ বিদ্যুতৰ বিলও চৰকাৰে পৰিশোধ কৰে। সদস্যসকলে নিজৰ অভিজ্ঞতাক বিপদত পেলাব নালাগে। তেওঁলোকে যি জানিব বিচাৰে, সংবাদ মাধ্যমৰ পৰা জানিব লাগে। ক্ৰিকেট আৰু শ্বেয়াৰ বজাৰৰ বাহিৰেও কিছু বতৰৰ পৰিৱেশৰ ওপৰত লিখি সদস্যসকলক বিপদত নপৰাটোও তেওঁলোকৰ কিছু কৰ্তব্য আছে। 

আমি সূৰ্য্যৰ তদন্তৰ বাবেও এটা আয়োগ গঠন কৰিম, য’ত সকলো পক্ষৰ পৰা সদস্য বাছনি কৰা হ’ব, যাৰ বাবে বিশেষ ভাট্টা ব্যৱস্থা কৰা হ’ব আৰু কোনো সদস্যই যদি ক’ৰবালৈ গৈ সূৰ্য্যৰ তাপ পৰীক্ষা কৰিব বিচাৰে তেন্তে তেওঁ কৰিব মই পোনে পোনে সূৰ্য্যৰ ওচৰলৈ যাব পাৰো, যদিও মানুহে এতিয়া মাত্ৰ চন্দ্ৰত উপনীত হৈছে, কিন্তু তেওঁ কেতিয়া সূৰ্য্যত উপনীত হ’ব সেয়া ক’ব নোৱাৰি আৰু ইয়াত আমাৰ কমিছনৰ বয়স চিৰন্তন। আধুনিক বিজ্ঞানে আমাৰ দৰমহা, ভাট্টা আৰু ভ্ৰমণক বহু মাত্ৰা দিয়ে। পূৰ্বতে আমাৰ বহু প্ৰাক্তন সদস্যই বাইপাছ অস্ত্ৰোপচাৰ নকৰাকৈয়ে মৃত্যুবৰণ কৰিছিল, কিন্তু এতিয়া বেছিভাগ ক্ষেত্ৰতে বাইপাছৰ পিছত শেষ যাত্ৰা কৰে। ঔষধৰ বহুজাতিক কোম্পানীয়ে চৰকাৰীভাৱে স্বেচ্ছাচাৰী হাৰত ক্ৰয় কৰা ঔষধৰ ভিত্তিত ধোঁৱা উলিয়াইছে যিবোৰ বিনামূলীয়াকৈ বিতৰণ কৰা হয়, যাৰ বাবে আমাৰ জিডিপি আকাশত উপনীত হৈছে। 

আমি সদস্যসকলৰ উদ্বেগক বৈধ বুলি স্বীকাৰ কৰোঁ, আটাইবোৰৰ পিছতো, মন্ত্ৰালয়সমূহক পৰামৰ্শ দিয়া, কেমেৰাত দেখা নোপোৱাকৈ সদস্যপদৰ পুঁজিৰ পৰা ধন গ্ৰহণ কৰা, ‘আপোনাৰ দৰে’ শিশুৰ সৈতে বিদেশ ভ্ৰমণ কৰা, আৰু নিজৰ দলটোক নোসোধাকৈ প্ৰশ্ন কৰা, কেতিয়া যদি তেওঁলোকে… ঘৰলৈ আহক, কিছু কামৰ প্ৰয়োজন হ’বই লাগিব। মাননীয় সদস্য সকলে এই বিষয়ত উষ্মতা প্ৰদৰ্শন কৰি নিজৰ কৰ্তব্য পালন কৰিছে, আমি তেওঁলোকক শলাগ লৈছো আৰু চৰকাৰৰ হৈ কৃতজ্ঞতা জ্ঞাপন কৰিছো। এই বিষয়টোৰ ওপৰত তেওঁলোকে ৱাক আউট কৰাৰ একেবাৰেই প্ৰয়োজন নাই কাৰণ বাহিৰত সঁচাকৈয়ে গৰম হ’ব পাৰে। 

আমি সন্মানীয় সদস্যসকলক আশ্বাস দিছো যে আমি এখন মুক্ত আৰু সাৰ্বভৌম গণৰাজ্য আৰু আমাৰ দেশৰ স্বাৰ্থৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি আমাৰ স্বতন্ত্ৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰোঁ। আমি আমেৰিকাৰ হেঁচাত কাম কৰি আছো বুলি উত্থাপিত অভিযোগ ভুল, যদিও আমেৰিকা আমাৰ বন্ধুত্বপূৰ্ণ জাতি আৰু বন্ধুত্বৰ নামত আমাক ভাল বেয়া পৰামৰ্শ দি থাকে। আমাৰ জাতীয় স্বাৰ্থৰ বিৰুদ্ধে যোৱাৰ বাবে আমি কাকো ক্ষমা নকৰো বুলি আমাৰ পৰম্পৰা হৈ আহিছে। আমাৰ সদস্যসকল সচেতন যে কাহিনীটো দৃষ্টিগোচৰ কৰি ৰাখি আমাৰ চৰকাৰে উন্নয়ন সম্পৰ্কীয় বহু সিদ্ধান্ত লৈছে, সেই অনুসৰি হনুমান জীয়ে সূৰ্য্যক গিলি পেলাইছিল আৰু ত্ৰিভুতত পৰা অন্ধকাৰৰ বাবে কেৱল দেৱতাসকলৰ দয়া আৰু বুজাই আহিছিল। সেইটো হ’ল কিয় তেওঁক বাহিৰলৈ পেলাই দিয়া হ’ল। ৰাহু কেতুৱে যেতিয়াই তাক খাবলৈ চেষ্টা কৰে তেতিয়াই কেৱল আমাৰ দেশৰ ৰাইজেহে ভজন কীৰ্তনৰ জৰিয়তে হুলস্থূল কৰি তাৰ পৰা মুক্তি দিয়ে। আমাৰ দেৱতাসকলে সাগৰৰ ওপৰত এখন দলং সাজি সেই দানৱবোৰক হত্যা কৰিছিল যিসকলে সূৰ্য্য, চন্দ্ৰ আদি শয্যাৰ ভৰিত বান্ধি ৰাখিছিল। এতিয়া যদি সূৰজে আমাৰ দেশত তাপ সৃষ্টিৰ ষড়যন্ত্ৰ কৰিছে, তেনেহ’লে সম্পূৰ্ণ তদন্ত কৰা হ’ব আৰু সেই প্ৰতিবেদন সদনৰ মজিয়াত পেলাই দিয়া হ’ব। সেই প্ৰতিবেদনৰ ভিত্তিত উপযুক্ত ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হ’ব। 

সন্মানীয় সদস্যসকল, আমি জনতাৰ প্ৰতিনিধি আৰু তেওঁলোকৰ কল্যাণৰ প্ৰতি সচেতন। আমি সকলো সংগ্ৰাহকক সকলো ৰেচন দোকানত সুলভ মূল্যত পানীৰ বটল যোগান ধৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছো আৰু যদি ক’ৰ পৰা কোনো অভিযোগ আহে তেন্তে সেই সংগ্ৰাহকজনক বদলি কৰা হ’ব যাতে তেওঁ আন এখন জিলাত নিজৰ কামৰ যত্ন ল’ব পাৰে। দৰিদ্ৰ সীমাৰেখাৰ তলত বসবাস কৰা লোকসকলক যাতে কোনো সমস্যাৰ সন্মুখীন নহয় তাৰ বাবে পানীৰ বটলত ৰাজসাহায্য দিয়াৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে। এই অনুদান পোনপটীয়াকৈ পানীৰ বটলিং ইউনিটসমূহক প্ৰদান কৰা হ’ব যাতে তেওঁলোকে উত্তেজিত হৈ উত্পাদন বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। কোৱা হয় যে কেঁচা আমৰ পানী খালে গৰমৰ পৰা যথেষ্ট সকাহ পোৱা যায়, সেয়ে আমি আম কেঁচা নোহোৱালৈকে ৰপ্তানি নিষিদ্ধ কৰাৰ কথা চিন্তা কৰিছো। আমপাতৰ ব্যৱহাৰ বৃদ্ধিৰ বাবে প্ৰচাৰ স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ বিভাগক ব্যাপক প্ৰচাৰ কৰিবলৈ কোৱা হৈছে। সমগ্ৰ দেশতে হ’ৰ্ডিং আৰু ৱাল ৰাইটিংৰ বাবে ২০ কোটি টকা অনুমোদন জনোৱা হৈছে। আমি নিৰ্দেশ দিছো যে এই হৰ্ডিংসমূহত স্থানীয় সাংসদ-বিধায়কৰ ফটোও লগাব লাগে। আমি নিশ্চিত যে আমাৰ সদস্যসকল সন্তুষ্ট হ’ব আৰু জনস্বাৰ্থৰ বাবে আমাৰ প্ৰচেষ্টাত সহযোগিতামূলক হ’ব। 

পোষ্টাৰ যোগানৰ ঠিকা লাভ কৰিলে মন্ত্ৰীৰ ককায়েকে….

☆ ★ ☆ ★ ☆

error: Content is protected !!