ফটাঢোল

দুদিনৰ জীৱন:  শাৰদ টাইলাং,অনুবাদ: ৰিণ্টুমনি দত্ত

কিছুদিনৰ বাবে মানুহে মোক পাগল বুলি ভাবিবলৈ ধৰিলে। সকলোৱে অভিযোগ কৰি আছে যে চহৰখনত এজন বিখ্যাত সাধুৰ বক্তৃতা চলি আছে আৰু মই মোৰ ঘৰতে থাকোঁ। অধাৰ্মিক লোকৰ বাবে মোৰ যিমানবোৰ বিশেষণ থাকিব পাৰে, সেইবোৰ তেওঁ মোক প্ৰদান কৰিছে। এদিন ময়ো সিদ্ধান্ত লৈছিলোঁ যে, যেতিয়া চহৰৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা কিছুমান পুৰুষ আৰু বহু মহিলা তালৈ যায়, তেতিয়া ময়ো জন্মৰ প্ৰমাণ পত্ৰত উজুটি খাব লাগে। পেণ্ডেল যিমানেই ডাঙৰ হ’লহেঁতেন আৰু সেই বক্তৃতাটো সংগঠিত কৰাৰ বাবে যি ধন খৰছ হৈছিল, সিমানেই শ শ দৰিদ্ৰ আৰু মধ্যবিত্তীয় দম্পতীৰ গণ বিবাহৰ আয়োজন কৰিব পাৰিলেহেঁতেন। সকলো মানুহে সেই কথাবোৰ বহুবাৰ শুনিছিল আৰু সকলো কথা জানিও তেওঁলোকে প্ৰথমবাৰৰ বাবে শুনি থকাৰ দৰে শুনিবলৈ ব্যস্ত হৈ পৰিছিল। তেওঁ এটা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰকাশ কৰিলে যে, “এই জীৱনটো দুদিনৰ।”  কাষতে বহি থকা এজন ভদ্ৰলোকক সুধিলোঁ, 

: ভাই, সঁচাকৈয়ে জীৱনটো মাত্ৰ দুদিনৰ বাবেহে?

তেওঁ ক’লে, 

: হয়, যেতিয়া আপুনি এই কথা কৈ আছে, তেতিয়া মাত্ৰ দুদিনৰ বাবে হ’ব।

মই সুধিলোঁ, 

: তেওঁলোকৰ বাবে এই অনুষ্ঠানটো কিমান দিনলৈ চলিব?

তেওঁ ক’লে, 

: সাত দিন।

: কিন্তু জীৱনটো মাত্ৰ দুদিনৰ বাবে, বাকী পাঁচদিনৰ কথা কি ক’ব?

তেওঁ ক’লে, 

: দুদিন মানে দুদিন বেছি নহয়।

মই সুধিলোঁ, 

: সেইটো কিমান?

তেওঁ ক’লে, 

: এই বিষয়ে কোনেও নাজানে, ক’বলৈ বা বিশ্বাস নকৰিবলৈ মাত্ৰ দুদিনহে আছে।

: যেতিয়া তেওঁলোকৰ কথা কেৱল কোৱাৰ বাবেহে আৰু বিশ্বাস কৰিবলৈ নহয়, তেতিয়া শুনিলে কি লাভ?

: ক্ষতি-লাভ, জীৱন-মৃত্যু, সফলতা-বিফলতা সদায় জীৱনৰ লগত জড়িত হৈ থাকে। সকলোৱে ইয়ালৈ কেৱল শুনিবলৈহে আহে, আমি যদি সেইবোৰ কথা মানি চলে, তেন্তে সকলোৱে সাধু নহ’ব।

সাধুজনৰ কথাতকৈ তেওঁৰ কথাবোৰ বেছি ফলপ্ৰসূ বুলি পাইছিলোঁ।

মই তেওঁলোক ওচৰত হাৰ নামানিলোঁ, 

: কিন্তু আন এজন সাধু আছে, তেওঁলোকে কয় যে, দুদিনৰ বাবে পৃথিৱীত মেলা আৰু চাৰিদিনৰ বাবে যৌৱন আছে।

: ভুল কৈছে। জীৱন আৰু মেলা বুলি কোৱা সকলকো চাৰিদিন বুলিও ক’ব পাৰি আৰু লগতে দহ দিন বুলিও ক’ব পাৰি। আমাৰ চহৰখনতে মেলা পোন্ধৰ দিনৰ। আনকি বহুতে কয় যে চন্দ্ৰৰ পোহৰ চাৰিদিনৰ, কিন্তু ক’ত? এই মুহূৰ্তত এই সাধুজনৰ বক্তৃতা চলি আছে, গতিকে জীৱনটো মাত্ৰ দুদিনৰ বাবেহে বিশ্বাস কৰিব লাগিব, তাৰপিছত আনজন। সাধুজন দৌৰিলে, তেতিয়া তেওঁ যিমান দিন কয় সিমান দিন মানি ল’ব।

: আন সাধুসকলে কিয় দুদিনৰ বাবে মেলা মাতে? 

মই আকৌ সুধিলোঁ।

: দুদিন ধৰি মেলা কৈ থকা এই আন সাধু সকল, এই সাধু সকলতকৈ ডাঙৰ নেকি?

: এতিয়া সাধু সাধু, কি ডাঙৰ আৰু কি সৰু।

: বাহঃ, এনেকৈ কিমান ডাঙৰ সৰু নহয়। 

দীঘল দাড়ি আছে নেকি? কেৱল ধূতি আৰু উদং শৰীৰ পিন্ধে নেকি? বহুতো ঋষি তেওঁলোকৰ লগত যায় নেকি? তেওঁলোকে বিমানেৰে যাত্ৰা কৰে নেকি? ৰাজপ্ৰসাদৰ পৰা শৌচাগাৰলৈকে ওলমি আছে নেকি তেওঁলোকৰ ফটো? ডাঙৰ ডাঙৰ নেতাও তেওঁৰ আশীৰ্বাদ বিচাৰি আহে নেকি? তেওঁলোকৰ ডাঙৰ ডাঙৰ আশ্ৰম আছে নেকি? যদি তেওঁৰ এই সকলোবোৰ বৈশিষ্ট্য আছে, তেন্তে তেওঁকহে মহান সাধু বুলি কোৱা হ’ব।

: নাই, সেই আন সন্তসকলে সাধাৰণ কাপোৰ পিন্ধে কিন্তু অতি জ্ঞানী।

: কোন জ্ঞানী? সাধু হ’বলৈ গেটাপকো সাধুৰ দৰে হ’ব লাগে, নহ’লে তেওঁক কোনে সাধু বুলি গণ্য কৰিব। শূন্য জ্ঞান থাকিলে বা পণ্ডিত হৈহে এজন সাধু হৈ পৰিব।

: কিন্তু আমি কিয় ভুলকৈ বিশ্বাস কৰিব লাগে যে জীৱনটো দুদিনৰ?

: আপুনি যদি মান্তি নহয় তেন্তে তেওঁৰ ভক্তসকলে আপোনাৰ ঘৰ ভাঙি পেলাব আৰু যদি তেওঁলোকে অতি খং কৰে তেন্তে তেওঁলোকে আপোনাক হত্যাও কৰিব পাৰে। অনুগামীসকলে সাধু সকলৰ কথা মানি চলাটো প্ৰয়োজনীয় নহয়, তেতিয়া আপুনি গম পাব যে আপোনাৰো জীৱনটো মাত্ৰ দুদিনৰ বাবেহে আছিল। ডাঙৰ ডাঙৰ চুৰমাইও তেওঁলোকৰ সন্মুখত একো কৰিব নোৱাৰে। কোনজনৰ কথা মই সিহঁতৰ কথা মানি আছোঁ? মোৰ জীৱন প্ৰতি মাহৰ প্ৰথম তাৰিখে আৰম্ভ হয় আৰু ছয়ৰ পৰা সাত দিনলৈকে থাকে, তাৰ পিছত মৃত্যু হয়, মৃত্যু। বহুতৰ বাবে সেয়া পোন্ধৰ দিন। ফলাফল ওলোৱাৰ পিছতেই ৰাজ্যৰ নেতা নিৰ্বাচন আৰম্ভ হয় আৰু তেওঁলোকৰ জীৱন আজীৱন বা বহু প্ৰজন্মলৈ স্থায়ী হয়।

সেই সন্তসকলৰ বক্তৃতা ইয়াত-তাত কমকৈ চাই থকা আন এজন ভদ্ৰলোককো সুধিলোঁ, তেওঁলোকৰ জীৱনটোও দুদিনৰ নেকি?

তেওঁ কয়, 

: এইবোৰৰ দৰে সাধুসকলৰ বক্তৃতাৰ এই কাৰ্যসূচীবোৰৰ বাবেহে মোৰ জীৱন চলি থাকে, এই অনুষ্ঠানত টেণ্ট আৰু কাৰ্পেটৰ ঠিকা মোৰ হাতত আছে, এতিয়া তেওঁলোকে দুদিনৰ বাবেই কওক বা দহদিনৰ বাবেই হওক। 

যিমানেই দিন ক’বা জীৱনটো মোৰ বাবে সিমানেই ভাল। যদি দুদিনতকৈ কম পায়, তেন্তে চাৰিদিনৰ কথা বিবেচনা কৰে। কি শুনা নাই যে ‘উমৰে দাৰাজে মোক চাৰিদিন ধৰি আনিছিল, দুটা আৰজু মই কটতে কে দুই ৰৈ আছে মই’। ইয়াৰ পৰা স্পষ্ট হৈ পৰে যে জীৱন দুদিনৰ হ’ব লাগে বা নিশ্চয় চাৰিদিনৰ হ’ব লাগে। বাহাদুৰ শ্বাহ জাফৰৰ আত্মা তেওঁৰ শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰি গুচি গৈছিল।

: কিন্তু দুদিন বা চাৰিদিনৰ জীৱন কি সেইটোৰ কিছু মাপকাঠী থাকিব লাগিব।

তেওঁ ক’লে, 

: ধৰক এজন পুৰুষৰ বয়স ১০০ বছৰ, তেতিয়া সূত্ৰটো হ’ল এজন পুৰুষৰ বয়সক দুই বা চাৰিৰে ভাগ কৰা, তাৰ পিছত যি ভাগফল পোৱা যায় তাক এদিনৰ সমান হিচাপে ল’ব লাগে। 

বাইদেউ, এনে কিছুমান মানুহ আছে যিসকলে বক্তৃতাবোৰ শুনিবলৈ আহিছে, যিসকলে পাৰিবাৰিক বিবাদ, মাটি সম্পত্তিৰ বিবাদ, শাৰীৰিক কষ্ট, সন্তানৰ ভৱিষ্যতৰ চিন্তা, পুত্ৰৰ অসৎ আচৰণৰ বাবে এদিনৰ বাবেও জীৱন গধুৰ কৰি তুলিছে আৰু বোৱাৰী আৰু বহুতো অসুবিধা। দুদিন ধৰি সাধুজনৰ জীৱনৰ কথা শুনাৰ পিছত কিছুদিন হ’লেও তেওঁলোকে হয়তো সুখী হ’ব যে এতিয়া সেই দুদিন ওচৰ চাপিব যেতিয়া তেওঁলোকৰ দুখ-কষ্টৰ অন্ত পৰিব।

মই ভাবি ঘৰলৈ উভতি আহিলোঁ যে যেতিয়া জীৱনক লৈ বেলেগ বেলেগ মতামত থাকে, তেতিয়া মই কিয় মোৰ জীৱনটো কিবা এটা ভাল কামত উৎসৰ্গা নকৰোঁ কাৰণ মোৰ মতে জীৱনটো কিমান যে সেইটোৰ ওপৰত কোনো আস্থা নাই।

☆ ★ ☆ ★ ☆

error: Content is protected !!